Profil školy | ŠKD |

ŠKD

Školský karneval

Dňa 13. 2. 2008 sa ako každý rok na našej ZŠ Vančurova ul. v Trnave uskutočnil tradičný karneval.  Podujatie sa stretlo aj tento rok s veľkou účasťou detí a nádhernou prehliadkou originálnych masiek. Na úvod nás privítala čertica Zuzka, ktorá moderovala celý program. O hudobný doprovod sa postaral jeden z rodičov - p. Putera.  Program začal promenádou masiek. Deti a rodičia si dali veľmi záležať, masky boli originálne, rozmanité a v mnohých prípadoch i veľmi vtipné. Celá telocvičňa našej školy sa zmenila na rozprávkový svet. Prišli Supermani, čarodejnice, víly, rytieri, lienky, včielky, kovboji... Porota zložená  z rodičov mala veľmi ťažkú úlohu - oceniť zo všetkých nápaditých masiek 15 naj. No i deti, ktoré neboli ocenené v kategórii TOP 15, nemuseli byť smutné, nakoľko nasledovala tombola, v ktorej každé dieťa získalo sladkú aj vecnú odmenu.   Atmosféra na karnevale bola vynikajúca, deti za zabávali v rytme hudby, tancovali, šantili na diskotéke, ktorou program pokračoval. Veľmi nás potešila účasť aj mladších súrodencov našich žiakov, ktorí mali taktiež veľmi pekné masky.

Na záver chcem v mene celého kolektívu ZŠ poďakovať všetkým zúčastneným deťom i rodičom za účasť na karnevale, pochváliť ich za zhotovenie karnevalových kostýmov a za vytvorenie príjemnej atmosféry. Naša vďaka patrí i všetkým rodičom, ktorí prispeli vecnými i finančnými prostriedkami na zrealizovanie tohto príjemného februárového popoludnia. Veríme, že v tejto tradícii budeme pokračovať a o rok sa stretneme minimálne v takomto počte na ďalšom školskom karnevale.

Plán práce ŠKD na ZŠ Trnava, Vančurova 38

školský rok 2007/2008

­­­­­

Vedúca:                    Mgr. Jarmila Belková

Vychovávateľky:     Bc. Alžbeta Urbanová

Mgr. Zuzana Horváthová

Mgr. Renata Žambokréthyová

p. Tatjana Ryšková

p. Margita Šulecová

Predpokladom dosiahnutia výchovno-vzdelávacích cieľov vo výchovných zariadeniach je špecificky sa podieľať na formovaní a utváraní osobnosti – jej telesnej a duševnej stránky vychádzajúc z potenciálnych predpokladov každého jednotlivca pričom musíme brať do úvahy plán práce koordinovaný s plánom práce školy. Ročný plán práce je výsledkom kolektívnej práce všetkých vychovávateliek. Predpokladom bola i vyhodnocovacia správa školského klubu detí v uplynulom roku.

Hlavné úlohy:

-          v spolupráci s triednymi učiteľmi sledovať prospech žiakov a zvýšenú starostlivosť venovať žiakom so slabším prospechom

-          zaistiť žiakom vhodné pracovné prostredie a viesť ich k samostatnej práci, dbať na vytváranie správnych pracovných návykov

-          viesť žiakov k udržovaniu poriadku a čistoty v ŠKD a jeho okolí, takisto aj na verejných priestranstvách

-          naučiť žiakov pracovať s rôznym pracovným materiálom

-          uspokojovaním a rozvíjaním potrieb, záujmov, schopností, nadania a talentu napomáhať sebarealizácii

-          vkusnou výzdobou miestností a čistotou prostredia  rozvíjať estetické cítenie žiakov

-          viesť žiakov k spoločenskej aktivite

-          učiť žiakov žiť medzi ľuďmi, uplatňovať zásady ľudského spolužitia, empatie a asertivity

-          umožniť aktívny oddych v primeranej činnosti, relaxáciu a regeneráciu fyzických a duševných síl

-          zvýšenú pozornosť  venovať stolovaniu v školskej jedálni

-          prispievať k získavaniu väčšej gramotnosti v oblasti umenia, vedy, techniky a športu

-          zintenzívniť spoluprácu s rodinou

Námety činnosti ŠKD na jednotlivé mesiace

September:

-          vnútorný poriadok ŠKD, dodržiavanie poriadku v ŠKD

-          pravidlá slušného správania v ŠKD a stolovania v školskej jedálni

-          zvyky a tradície TTJ

-          celoklubová akcia „Tvorivé dielne“ – práca s papierom

Október:

-          „Šarkaniáda“ – celoklubová akcia

-          pomáhame starším ľuďom – rozhovor

-          používanie čarovných slovíčok

-          výstavka ovocia a zeleniny – netradičné tvary

November:

-          „Imatrikulácie prvákov“- výroba čiapok, príprava darčekov

-          dopravná výchova – správanie sa na cestách

-          hry na rozvoj matematickej predstavivosti

-          tvoríme z drôtu

December:

-          divadelné predstavenie – Mikuláš

-          tvorivé dielne – práca s textilom

-          „Advent“ – výzdoba, tradície, darčeky

-          „Lucia“ – zvyky

-          zimné športy

Január:

-          vítame nový rok

-          výroba darčekov k zápisu detí do prvého ročníka

-          didaktické hry na rozvoj vnímania, pozornosti, pamäti

-          súťaž „O najkrajšieho snehuliaka“

Február:

-          karneval – celoklubová akcia

-          výroba darčekov – „Valentín“

-          tvorivé dielne – sadrové odliatky

-          hry na rozvoj motoriky

Marec:

-          návšteva školskej knižnice

-          sledujeme prebúdzajúcu sa prírodu

Apríl:

-          súťaž „Kráľ spoločenských hier“

-          sviatky jari – výzdoba

-          mesiac lesov – ochrana životného prostredia

-          Trnava – naše mesto

-          tvorivé dielne – práca s odpadovým materiálom

Máj:

-          Deň matiek

-          celoklubová akcia - vedomostná olympiáda

-          tvoríme z plodov

Jún:

-          celoklubová akcia - športovo-súťažné popoludnie – pri príležitosti MDD

-          tvorivé dielne – maľovanie na sklo

-          udržiavanie čistoty na školskom dvore

Plán práce ŠKD bude dopĺňaný počas školského roku podľa ponuky CVČ Kalokagatia,  , kín a divadla. V ŠKD musí dochádzať k racionálnemu využívaniu voľného času na základe princípu dobrovoľnosti, zaujímavosti, pestrosti činnosti a uplatnenia aktivity, iniciatívy a samostatnosti žiakov. Zo skúsenosti vieme, že jedine zodpovedná príprava, využívanie motivácie na vzbudenie záujmu žiakov, uplatňovanie tvorivých metód a foriem pri práci so žiakmi v ŠKD vedie k uspokojovaniu požiadaviek žiaka.